Cicha jazda umożliwiająca obniżenie poziomu hałasu

Koła i zestawy kołowe Blickle mogą znacznie obniżyć poziom emitowanego hałasu

Zbyt duży hałas szkodzi – jest to powszechny problem w wielu miejscach pracy. Nadmierny hałas prowadzi do uszkodzeń słuchu i autonomicznego układu nerwowego. Problem ten można rozwiązać na wiele sposobów, na przykład poprzez zastosowanie cichych kół i zestawów kołowych w wózkach transportowych wykorzystywanych w przemyśle i handlu. Specjalnie w tym celu oferujemy wiele różnych wariantów kół ze specjalnym bieżnikiem.

Jak podaje Federalny Urząd Ochrony Środowiska (Umweltbundesamt), „prawo do życia oraz integralności fizycznej gwarantowane przez niemiecką konstytucję ma zastosowanie we wszystkich sytuacjach bez wyjątku – obejmuje to również pracowników podczas pracy”. Słowa te jednak nie do końca znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Według raportu opublikowanego przez Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych (Bundesministerium für Arbeit und Soziales) w 2017 r. w Niemczech zgłoszono około 13 000 przypadków utraty słuchu spowodowanej hałasem. 6849 z nich uznano za związane z pracą.

Federalny Urząd Ochrony Środowiska zaleca wdrożenie różnych środków w celu ograniczenia poziomu hałasu. Są to między innymi „środki techniczne zastosowane u źródła oraz cichsze metody pracy”. Drugie z tych zaleceń można spełnić, korzystając z rozwiązań, które na pierwszy rzut oka nie łączą się bezpośrednio z ograniczeniem poziomu hałasu – jest to na przykład stosowanie w wózkach transportowych kół i zestawów kołowych z bieżnikiem ograniczającym hałas. – Użytkownicy często korzystają z głośnych systemów zestawów kołowych z twardym bieżnikiem, ponieważ sądzą, że miękkie bieżniki charakteryzują się mniejszą nośnością i większym oporem podczas ruchu – wyjaśnia Matthias Hellstern, kierownik ds. produktów w firmie Blickle. W rzeczywistości nie jest to prawdą, co udowadniają specjalne materiały dostępne w ofercie naszej firmy – wszystkie z nich sprawdziły się w wielu różnych zastosowaniach. – Ludzie często nie doceniają znaczenia kół i zestawów kołowych. Mają one jednak duży wpływ na emisję hałasu przy transporcie towarów – mówi Hellstern. W zależności od wózka i od transportowanych towarów hałas emitowany przez koła może być bardzo różny.

Bardzo miękki bieżnik

Seria bieżników z miękkiej gumy Blickle „SoftMotion” doskonale nadaje się do zastosowań, w których wymagane są: komfort jazdy, tłumienie wstrząsów i znaczne ograniczenie poziomu hałasu. Specjalne bieżniki wykonane z wysokiej jakości elastycznej pełnej gumy cicho i delikatnie prześlizgują się po podłożu. Jest to szczególnie przydatne podczas korzystania z wózków serwisowych lub transportowania towarów wrażliwych na uderzenia. Gruba warstwa bieżnika wykonanego z wysokiej jakości elastycznej pełnej gumy o twardości 55 Shore A oraz specjalnie przystosowany kształt bieżnikagwarantują niski opór toczenia oraz cichobieżność. Seria ALBS również może posłużyć do obniżenia poziomu hałasu oraz zapewnić niezwykły komfort jazdy. Dzięki bardzo grubemu i nieznacznie zaokrąglonemu bieżnikowi Blickle Besthane® Soft pracownicy mogą cicho i płynnie przemieszczać wózki transportowe. Koła z serii ALBS są odporne na ciepło wytwarzane przy obciążeniu dynamicznym i doskonale nadają się do zastosowań wymagających osiągania dużych prędkości.
Więcej informacji o Besthane® Soft

Również odpowiednie do warunków wrażliwych

Twarde i głośne koła często wykorzystywane są w branży spożywczej i branży higienicznej. Jednak nasze produkty z serii POTHS i POBS mogą służyć do przewozu ciężkich ładunków we wrażliwych strefach higienicznych, gwarantując niższy poziom hałasu oraz wysoki komfort jazdy.

W serii kół Blickle POTHS zastosowano masywną i stabilną tarczę koła z poliamidu oraz bieżnik z termoplastycznego poliuretanu. Miękki bieżnik o twardości 80 Shore A dobrze tłumi wstrząsy i zapewnia niewielki opór toczenia. Pozwala to ograniczyć poziom hałasu podczas transportu i zapewnić przyjemną obsługę oraz niewielki poziom drgań. Dzięki zastosowaniu chemicznego wiązania pomiędzy bieżnikiem a tarczą koła produkt wykazuje się wysoką nośnością oraz znacznym obszarem kompresji. Produkty z serii POTHS są niebrudzące i nie pozostawiają śladów na podłodze.

Seria kół Blickle POBS to wysokiej klasy rozwiązanie do zastosowań higienicznych. W tych kołach zastosowano wyjątkowo grube bieżniki zrobione z miękkiego, odlewanego reakcyjnie, wysokiej jakości poliuretanu Blickle Besthane® Soft uformowanego na tarczy koła z poliamidu. W ten sposób uzyskano niski opór toczenia, doskonały komfort jazdy i cichobieżność. Koła nie niszczą również podłoża, nawet w warunkach wrażliwych. Koła te są odporne na hydrolizę i na korozję. Ponadto wykazują się one bardzo wysoką odpornością chemiczną na różnego rodzaju agresywne substancje.

Po cichu nawet po kostce brukowej

Cichobieżne koła sprawdziły się już w wielu sytuacjach – sprostały między innymi wyzwaniu, które stało przed jedną z tradycyjnych niemieckich piekarni. Sytuacja: Jeden ze sklepów należących do piekarni zlokalizowany w centrum miasta emitował duży hałas, prowadząc wózki gastronomiczne po bruku o 4:30 rano. Kierownictwo zwróciło się do nas, by znaleźć alternatywę dla zestawów kołowych do małych obciążeń z mocowaniem rozporowym, z których firma do tej pory korzystała w celu ograniczenia emisji hałasu.
Do Success Story

Wyraźne korzyści dla producentów szkła

Nasze rozwiązania przyjęły się również u największego na świecie producenta szkła, mającego siedzibę we Francji. Każdego dnia grupa produkuje ponad 4,3 mln produktów z wysokiej jakości kryształu i szkła w pięciu fabrykach rozmieszczonych na całym świecie. Korzysta się tam z 250 platform załadunkowych rozmieszczonych na zestawach kołowych do transportu produktów z pieców do różnych miejsc składowania w celu wykończenia i dalszego transportu. Na każdej z tych platform można przetransportować 1,5 tony towarów. Jednakże pojawia się wiele przeszkód. W niektórych obszarach na podłodze znajduje się potłuczone szkło i resztki folii. Z powodu tarcia zestawów kołowych o różne elementy emitowany był wysoki poziom hałasu, a resztki folii często owijały się wokół osi koła. Przewożone przedmioty często również ulegały rozbiciu – podczas transportu spadały lub uderzały w siebie nawzajem. Francuska firma zwróciła się do nas w poszukiwaniu alternatywy.

Jednym z wymogów było zachowanie wysokości konstrukcyjnej urządzeń transportowych. Wprowadziliśmy niewielkie zmiany do projektu wózka i zaproponowaliśmy zestawy kołowe do dużych obciążeń ze sprężyną. Opony z elastycznej, łatwobieżnej, pełnej gumy „Blickle EasyRoll” w połączeniu z niezwykle wytrzymałą konstrukcją obudowy ze sprężyną z serii LSFN odpowiadały na wszystkie potrzeby producenta szkła. Zestawy kołowe do dużych obciążeń skutecznie niwelują wszystkie wstrząsy i znacznie zmniejszają poziom hałasu. Dodatkowa osłona przeciwwłóknowa zapobiega nawijaniu się pozostałości folii leżących na podłodze na oś koła i zablokowaniu koła.