Zestawy kołowe skrętne Blickle do dużych obciążeń

Daleko przed innymi – pod względem nośności i prędkości  

Zestawy kołowe można podzielić na dwie różne grupy: Skrętne i stałe zestawy kołowe. Dzięki możliwości obrotu w osi pionowej zestawy skrętne pozwalają na łatwe manewrowanie maszynami i urządzeniami. Głowica skrętna łączy widelec z elementem mocującym. W razie potrzeby zestawy skrętne mogą być wyposażone w różne elementy blokujące w celu zablokowania ruchu obrotowego koła lub ruchu skrętnego widelca.

Wyróżnia się następujące rodzaje systemów unieruchamiających:

  • Przedni system blokujący (stop-top, rad-stop)
  • Tylny system blokujący (stop-fix, rad-stop handbetätigt)
  • Systemy stacjonarne (ideal-stop, central-stop)

Dzięki różnym rodzajom mocowania można dobrać optymalną wersję dla danego zastosowania. Chociaż zestawy skrętne do dużych obciążeń są zwykle dostarczane z mocowaniem na płytę, w szczególnych przypadkach uzasadnione może być zastosowanie trzpienia lub otworu centralnego.

Możliwe są różne rozwiązania – standardowe i specjalne

Zestawy skrętne wykorzystywane w przypadku dużych obciążeń również są dostępne w wielu wersjach. Nośność zestawów kołowych skrętnych do dużych obciążeń wynosi do 30 000 kg, a średnica koła do 500 mm przy maksymalnej wysokości konstrukcyjnej 675 mm. Na zamówienie klienta firma Blickle może również opracować dostosowane do potrzeb rozwiązania specjalne do różnych zastosowań na całym świecie. Przykłady rozwiązań specjalnych, które już zastosowano, można znaleźć w części Innowacyjne rozwiązania.

Oprócz zastosowań obejmujących duże obciążenia zestawy skrętne do dużych obciążeń są wykorzystywane także przy większych prędkościach do 25 km/h. W porównaniu z zestawami skrętnymi z obszaru produktów aparaturowych lub technologią stosowaną w transporcie są one szczególnie solidne, tak by umożliwić przemieszczenie nawet bardzo dużych obciążeń. Zestawy skrętne z dwoma kołami, tak zwane zestawy podwójne, także są czasami wykorzystywane do przemieszczania ładunków. Zwykle wykorzystuje się je w przypadku wózków przemysłowych, systemów montażowych i transportowych lub różnego rodzaju instalacji wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.

Wszystkie koła i zestawy kołowe do dużych obciążeń Blickle są testowane zgodnie z wymaganiami dotyczącymi badań zawartymi w odpowiedniej normie DIN – z prędkością 4 km/h wg DIN EN 12532 oraz z większymi prędkościami wg DIN EN 12533.

Obudowa skrętna – stabilna konstrukcja

W związku z różnymi obszarami zastosowań i różnorodnymi wymaganiami dotyczącymi zestawów skrętnych do dużych obciążeń, oferujemy serie obudów o zróżnicowanej konstrukcji i właściwościach. Poniżej przedstawiamy omówienie poszczególnych serii obudów skrętnych w segmencie dużych obciążeń:

Seria Opis Obudowa Specjalne funkcje Warunki zastosowania
LK  Seria LK: 
Obudowa skrętna tłoczona z blachy stalowej, wersja do dużych obciążeń, z płytą mocującą (seria LKR z mocowaniem na otwór)
Dla koła o Ø: 65–200 mm
Nośność do 600 kg
Wytrzymałe, tłoczone z blachy stalowej elementy, podwójne łożyskowanie kulkowe głowicy skrętnej, stabilny sworzeń centralny (Ø koła 125 × 50–200 mm).

Większa żywotność i płynne toczenie dzięki specjalistycznej metodzie Blickle dociskania i zawalcowania przy wytwarzaniu głowicy skrętnej. Dostępne także w wersjach odpornych na wysoką temperaturę i korozję.

  • Seria LIK: odporna na wysoką temperaturę
  • Seria LKX: odporna na korozję
  • Seria LIKX: odporna na wysoką temperaturę i korozję
Ręczna obsługa wewnątrz pomieszczeń
LUH
Seria LUH:
Obudowa skrętna tłoczona z blachy stalowej, wersja zabudowana do dużych obciążeń, z płytą mocującą
Dla koła o Ø: 125–200 mm
Nośność do 1 000 kg
Wytrzymałe, tłoczone z blachy stalowej elementy, poczwórne łożyskowanie kulkowe w głowicy skrętnej, hartowane gniazda łożyska Optymalne rozłożenie sił pionowych i poziomych dzięki łożysku o styku czteropunktowym w głowicy skrętnej. Wysoka wytrzymałość na uderzenia i wstrząsy. Płynne toczenie dzięki specjalistycznej metodzie Blickle dociskania i zawalcowania przy wytwarzaniu głowicy skrętnej. Zwiększona żywotność Ręczna obsługa wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. Przeznaczone szczególnie do brudnych i zapylonych miejsc.
LH
Seria LH:
Obudowa skrętna tłoczona z blachy stalowej, konstrukcja do dużych obciążeń z płytą mocującą (seria LHZ z trzpieniem / seria LHD – obudowa skrętna z podwójnym kołem)
Dla koła o Ø: 65–250 mm
Nośność do 900 kg
Wytrzymałe, tłoczone z blachy stalowej elementy, wzmocniony widelec i płyta mocująca, podwójne łożyskowanie kulkowe w głowicy skrętnej, cztery hartowane gniazda łożyska, sworzeń centralny o wysokiej stabilności

Wytrzymałość na wstrząsy i uderzenia, minimalne zużycie pod dużym obciążeniem.

Dostępne również w wersji sprężynowej (seria LHF)
Odpowiednie do dużych prędkości na powierzchniach z przeszkodami. Głównie do stosowania wewnątrz.
LO

Seria LO:
Obudowa skrętna do dużych obciążeń spawana ze stali, z płytą mocującą
(seria LOD – obudowa skrętna z dwoma kołami)
Dla koła o Ø: 125–250 mm
Nośność do 1 200 kg

Solidna stalowa konstrukcja spawana, podwójne łożyskowanie kulkowe w głowicy skrętnej, cztery hartowane gniazda łożyska, smarowniczka, spawany sworzeń centralny o wysokiej stabilności Dostępne również w wersji odpornej na wysoką temperaturę (seria LIO). Szczególnie wytrzymałe na uderzenia i wstrząsy. Odpowiednie do dużych prędkości na powierzchniach z przeszkodami. Głównie do stosowania wewnątrz.
LS
Seria LS:
Obudowa skrętna do dużych obciążeń stalowa spawana, głowica skrętna do dużych obciążeń, z płytą mocującą
(seria LSD – obudowa skrętna z dwoma kołami)
Dla koła o Ø: 80–620 mm
Nośność do 20 000 kg
Stalowa konstrukcja spawana o wysokiej wytrzymałości, z łożyskiem kulkowym wzdłużnym wg DIN 711 oraz łożyskiem stożkowym wg DIN 720 w głowicy skrętnej, smarowniczka, bardzo wytrzymały sworzeń centralny.

Odpowiednie do prędkości do 25 km/h. Wytrzymałość na uderzenia i wstrząsy. Dostępne również w wersji sprężynowej.

  • Seria LSFN: ze sprężyną stalową
  • Seria LSFE: z elastomerową konstrukcją zawieszenia
Odpowiednie do dużych prędkości na powierzchniach z przeszkodami. Do zastosowań wewnątrz i na zewnątrz budynków.
LPFE
Seria LPFE:
Obudowa skrętna do dużych obciążeń z poliuretanową sprężyną skręcaną i płytą mocującą
Dla koła o Ø: 100–150 mm
Nośność do 500 kg
Solidna konstrukcja stalowa, część kuta do dużych obciążeń, uszczelnione jednorzędowe łożysko kulkowe w głowicy skrętnej niewymagające smarowania. Opatentowana konstrukcja sprężyny płytkowej zapewniająca znakomitą amortyzację. Nadaje się szczególnie do wózków przemysłowych. Do stosowania wewnątrz.

Odpowiedni zestaw kołowy skrętny do dużych obciążeń do każdego zastosowania

Powyższe obudowy skrętne można niemal w każdej sytuacji łączyć z kołami do dużych obciążeń. Również w tym przypadku koła są przeznaczone do wielu różnych zastosowań w zależności od użytego bieżnika.

Na przykład koła z poliuretanu robią wrażenie dzięki dużej wytrzymałości na rozcięcie i dalsze rozdzieranie, niskiemu oporowi toczenia, wysokiej nośności dynamicznej i zapewnianiu bardzo dobrej ochrony podłoża. Wyróżnia się serie Blickle Extrathane, Blickle Besthane, Blickle Besthane Soft i Blickle Softhane, które różnią się m.in. twardością w skali Shore.

Natomiast sterowalne zestawy kołowe do dużych obciążeń z kołami z zagęszczonego odlewu poliamidu lub z poliamidu są niezwykle odporne na uderzenia i mają szczególnie wysoką nośność. Są one szczególnie zalecane do gładkich powierzchni i cenione przez użytkowników z uwagi na płynność toczenia i bardzo niski opór skrętu. Na przykład w przypadku modelu LSSD-GSPO 500K można uzyskać nośność 30 000 kg. Jest to możliwe dzięki łożysku głowicy skrętnej o styku czteropunktowym. Podobne łożyska są montowane zwykle w minikoparkach.

Zestawy kołowe do dużych obciążeń z oponami z elastycznej lub superelastycznej pełnej gumy i stalową obręczą stanowią alternatywę dla pneumatycznych zestawów skrętnych do dużych obciążeń. Ta seria do dużych obciążeń gwarantuje odporność na przebicia, nie wymaga konserwacji w normalnych warunkach użytkowania i zapewnia dobrą stabilność przy precyzyjnym sterowaniu w porównaniu z oponami pneumatycznymi.

Jeśli wymagana jest wysoka nośność, najlepszym wyborem są odpowiednie zestawy kołowe do dużych obciążeń z kołami z litej stali. Każdy taki zestaw kołowy bez problemu wytrzymuje obciążenia do 15 000 kg. A jeśli szukasz zestawów skrętnych do zastosowania przy wysokich temperaturach, firma Blickle oferuje wersje z kołami z żeliwa szarego do dużych obciążeń. Możne je stosować przy temperaturze otoczenia do 270°C.

Dzięki różnym mechanizmom, takim jak opatentowana konstrukcja sprężyny płytkowej, wytrzymała konstrukcja ze sprężyną stalową lub wbudowana elastomerowa konstrukcja zawieszenia, zestawy skrętne do dużych obciążeń ze sprężyną robią na użytkownikach wrażenie ze względu na charakterystykę sprężyny i właściwości tłumienia odpowiednie do danego zastosowania. Dzięki temu transportowane delikatne towary docierają bezpiecznie na miejsce pomimo nierównej powierzchni.

Aby uzupełnić tę listę, należy także powiedzieć o „mighty mites”: naszych minizestawach kołowych do dużych obciążeń. Chociaż nie dorównują one nośnością wcześniej wymienionym seriom kół, mogą wytrzymać obciążenia do 350 kg, co i tak stanowi nie lada wyczyn w przypadku kół o średnicy od 35 do 65 mm całkowitej wysokości od 52 do 90 mm. Kompaktowe zestawy kołowe łączą bardzo niską wysokość konstrukcyjną z dużą nośnością. W przypadku podwójnych zestawów kołowych skrętnych nośność może być nawet ponad dwukrotnie większa. Przegląd kompaktowych zestawów kołowych można znaleźć w naszym katalogu online.

Poniżej zamieszczamy podsumowanie informacji o zestawach kołowych do dużych obciążeń wyposażonych w różne typy kół wraz z charakterystykami:

Szukasz właściwych zestawów kołowych skrętnych do dużych obciążeń? Wyszukiwarka produktów Blickle może pomóc Ci je znaleźć. Umożliwia filtrowanie produktów pod względem określonych właściwości, a tym samym zawężenie dużego asortymentu do kilku odpowiednich pozycji. W przeciwnym razie Twój osobisty doradca chętnie pomoże Ci wybrać produkt podczas rozmowy telefonicznej.