Zestawy kołowe skrętne Blickle do dużych obciążeń

Daleko przed innymi – pod względem nośności i prędkości  

Zestawy kołowe można podzielić na dwie różne grupy: Skrętne i stałe zestawy kołowe. Dzięki możliwości obrotu w osi pionowej zestawy skrętne pozwalają na łatwe manewrowanie maszynami i urządzeniami. Głowica skrętna łączy widelec z elementem mocującym. W razie potrzeby zestawy skrętne mogą być wyposażone w różne elementy blokujące w celu zablokowania ruchu obrotowego koła lub ruchu skrętnego widelca.

Wyróżnia się następujące rodzaje systemów unieruchamiających:

  • Przedni system blokujący (stop-top, rad-stop)
  • Tylny system blokujący (stop-fix, rad-stop handbetätigt)
  • Systemy stacjonarne (ideal-stop, central-stop)

Dzięki różnym rodzajom mocowania można dobrać optymalną wersję dla danego zastosowania. Chociaż zestawy skrętne do dużych obciążeń są zwykle dostarczane z mocowaniem na płytę, w szczególnych przypadkach uzasadnione może być zastosowanie trzpienia lub otworu centralnego.

Możliwe są różne rozwiązania – standardowe i specjalne

Zestawy skrętne wykorzystywane w przypadku dużych obciążeń również są dostępne w wielu wersjach. Nośność zestawów kołowych skrętnych do dużych obciążeń wynosi do 30 000 kg, a średnica koła do 500 mm przy maksymalnej wysokości konstrukcyjnej 675 mm. Na zamówienie klienta firma Blickle może również opracować dostosowane do potrzeb rozwiązania specjalne do różnych zastosowań na całym świecie. Przykłady rozwiązań specjalnych, które już zastosowano, można znaleźć w części Innowacyjne rozwiązania.

Oprócz zastosowań obejmujących duże obciążenia zestawy skrętne do dużych obciążeń są wykorzystywane także przy większych prędkościach do 25 km/h. W porównaniu z zestawami skrętnymi z obszaru produktów aparaturowych lub technologią stosowaną w transporcie są one szczególnie solidne, tak by umożliwić przemieszczenie nawet bardzo dużych obciążeń. Zestawy skrętne z dwoma kołami, tak zwane zestawy podwójne, także są czasami wykorzystywane do przemieszczania ładunków. Zwykle wykorzystuje się je w przypadku wózków przemysłowych, systemów montażowych i transportowych lub różnego rodzaju instalacji wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.

Wszystkie koła i zestawy kołowe do dużych obciążeń Blickle są testowane zgodnie z wymaganiami dotyczącymi badań zawartymi w odpowiedniej normie DIN – z prędkością 4 km/h wg DIN EN 12532 oraz z większymi prędkościami wg DIN EN 12533.

Odpowiedni zestaw kołowy skrętny do dużych obciążeń do każdego zastosowania

Powyższe obudowy skrętne można niemal w każdej sytuacji łączyć z kołami do dużych obciążeń. Również w tym przypadku koła są przeznaczone do wielu różnych zastosowań w zależności od użytego bieżnika.

Na przykład koła z poliuretanu robią wrażenie dzięki dużej wytrzymałości na rozcięcie i dalsze rozdzieranie, niskiemu oporowi toczenia, wysokiej nośności dynamicznej i zapewnianiu bardzo dobrej ochrony podłoża. Wyróżnia się serie Blickle Extrathane, Blickle Besthane, Blickle Besthane Soft i Blickle Softhane, które różnią się m.in. twardością w skali Shore.

Natomiast sterowalne zestawy kołowe do dużych obciążeń z kołami z zagęszczonego odlewu poliamidu lub z poliamidu są niezwykle odporne na uderzenia i mają szczególnie wysoką nośność. Są one szczególnie zalecane do gładkich powierzchni i cenione przez użytkowników z uwagi na płynność toczenia i bardzo niski opór skrętu. Na przykład w przypadku modelu LSSD-GSPO 500K można uzyskać nośność 30 000 kg. Jest to możliwe dzięki łożysku głowicy skrętnej o styku czteropunktowym. Podobne łożyska są montowane zwykle w minikoparkach.

Zestawy kołowe do dużych obciążeń z oponami z elastycznej lub superelastycznej pełnej gumy i stalową obręczą stanowią alternatywę dla pneumatycznych zestawów skrętnych do dużych obciążeń. Ta seria do dużych obciążeń gwarantuje odporność na przebicia, nie wymaga konserwacji w normalnych warunkach użytkowania i zapewnia dobrą stabilność przy precyzyjnym sterowaniu w porównaniu z oponami pneumatycznymi.

Jeśli wymagana jest wysoka nośność, najlepszym wyborem są odpowiednie zestawy kołowe do dużych obciążeń z kołami z litej stali. Każdy taki zestaw kołowy bez problemu wytrzymuje obciążenia do 15 000 kg. A jeśli szukasz zestawów skrętnych do zastosowania przy wysokich temperaturach, firma Blickle oferuje wersje z kołami z żeliwa szarego do dużych obciążeń. Możne je stosować przy temperaturze otoczenia do 270°C.

Dzięki różnym mechanizmom, takim jak opatentowana konstrukcja sprężyny płytkowej, wytrzymała konstrukcja ze sprężyną stalową lub wbudowana elastomerowa konstrukcja zawieszenia, zestawy skrętne do dużych obciążeń ze sprężyną robią na użytkownikach wrażenie ze względu na charakterystykę sprężyny i właściwości tłumienia odpowiednie do danego zastosowania. Dzięki temu transportowane delikatne towary docierają bezpiecznie na miejsce pomimo nierównej powierzchni.

Aby uzupełnić tę listę, należy także powiedzieć o „mighty mites”: naszych minizestawach kołowych do dużych obciążeń. Chociaż nie dorównują one nośnością wcześniej wymienionym seriom kół, mogą wytrzymać obciążenia do 350 kg, co i tak stanowi nie lada wyczyn w przypadku kół o średnicy od 35 do 65 mm całkowitej wysokości od 52 do 90 mm. Kompaktowe zestawy kołowe łączą bardzo niską wysokość konstrukcyjną z dużą nośnością. W przypadku podwójnych zestawów kołowych skrętnych nośność może być nawet ponad dwukrotnie większa. Przegląd kompaktowych zestawów kołowych można znaleźć w naszym katalogu online.

Poniżej zamieszczamy podsumowanie informacji o zestawach kołowych do dużych obciążeń wyposażonych w różne typy kół wraz z charakterystykami:

Szukasz właściwych zestawów kołowych skrętnych do dużych obciążeń? Wyszukiwarka produktów Blickle może pomóc Ci je znaleźć. Umożliwia filtrowanie produktów pod względem określonych właściwości, a tym samym zawężenie dużego asortymentu do kilku odpowiednich pozycji. W przeciwnym razie Twój osobisty doradca chętnie pomoże Ci wybrać produkt podczas rozmowy telefonicznej.