Wizyta uczniów z gimnazjum ekonomicznego w Hechingen

Dzień Edukacyjny dla uczniów w języku francuskim

Francja jest jednym z największych partnerów handlowych Republiki
Federalnej Niemiec. Uczniowie profilowanego gimnazjum w Hechingen mieli okazję dowiedzieć się, jak ważne znaczenie gospodarcze mają stosunki niemiecko-francuskie. Spotkanie zorganizowała w ubiegłym tygodniu firma Blickle.


Z inicjatywy Francusko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży firma Blickle otworzyła w Dniu Edukacyjnym swoje podwoje dla uczniów. Denise Blickle, która jest z pochodzenia Francuzką i członkiem zarządu spółki Blickle Räder+Rollen, była szczególnie zainteresowana udziałem w tym projekcie. Przedsiębiorstwo gościło zatem 17 uczniów z Gimnazjum Ekonomicznego i z Gimnazjum Nauk Społecznych w Hechingen pod opieką nauczyciela języka francuskiego pana Dietmara Emperle.

Frank Lühe - Export Area Manager wyjaśnił uczniom podczas prezentacji w języku francuskim, jak kształtują się stosunki handlowe z Francją, a następnie oprowadził gości po przedsiębiorstwie. Produkcja odbywa się wyłącznie w zakładzie firmy Blickle w Rosenfeld. Pracownicy działu eksportu w oddziale firmy we Francji oraz w kanadyjskiej spółce dystrybucyjnej porozumiewają się wyłącznie w języku francuskim. Na koniec podczas panelu dyskusyjnego uczniowie nie krępowali się zadawać pytań po francusku, udowadniając swoją dobrą znajomość języka.

Na pytania dotyczące praktyk i kształcenia zawodowego odpowiadali Thomas Katz - referent ds. kadrowych i Linda Weisser - studentka uczelni wyższej w systemie dualnym. Linda Weisser ukończyła w ubiegłym roku semestr za granicą i mogła z własnego doświadczenia opowiedzieć uczniom, jak ważna jest znajomość języków obcych w karierze zawodowej.